Gençlik Spor İl Müdürlüğü tarafından geleceğin sporcularını yetiştirmek ve öğrencilerin yaz tatilinde boş zamanlarını değerlendirerek sosyal aktiviteler içinde bulunmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen İl Spor Merkezleri Yaz Spor Okulları sona erdi.
2 ay süren yaz spor okullarından 13 bin 800 öğrenci faydalandı. Engellilere yönelik yaz spor okullarında ise 145 özel öğrenci spor yapma imkanı buldu.
25 Haziran-17 Ağustos 2018 tarihleri arasında Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen  ve yaz tatili boyunca çocukların sporla iç içe olmalarını sağlayan İl Spor Merkezleri Yaz Spor Okulları, sona erdi. 27 spor branşında 54 antrenör, 24 spor salonunda düzenlenen kurslardan 13 bin 800 yararlandı. Ücretsiz Yaz Spor okulları oldukça başarılı ve verimli geçti. Gençlerin ve çocukların yaz aylarını kötü alışkanlıklardan uzak durmaları hedeflenen yaz okullarında arkadaşlık ve dostluk çerçevesinde öğrenciler, spor dolu bir yaz geçirdi.
Öte yandan İl Spor Merkezleri Yaz Spor okullarında, engelliler öğrencilerde unutulmadı. Engelliler İl Spor Merkezlerinde görme engelli, bedensel engelli, işitme engelli ve özel sporcular olmak üzere farklı branşlarda ücretsiz kurslar verildi. 145’ün engelli öğrenci açılan kurslarından faydalanma şansı buldu.
İl Spor Merkezleri Yaz Spor Okulları döneminde en fazla katılım ilgi gören ilk 10 branş şöyle;
“1- BASKETBOL 1791, 2- FUTBOL 1371, 3- YÜZME 1290, 4- CİMNASTİK 1028, 5- ATLETİZM 937, 6- VOLEYBOL 742, 7- TAEKWONDO 628, 8- MASA TENİSİ 552, 9- BADMİNTON 438, 10- SATRANÇ 413”
İl Spor Merkezleri ve İl Engelliler Spor Merkezleri Yaz Spor Okullarının sona ermesinin ardından değerlendirmede bulunan Gençlik ve Spor İl Müdürü Murat Gevrek, "Yaz Spor Okulları sürecinde çocuklarımız hem eğlendi, hem spor yaptılar. İl Spor Merkezleri ve İl Engelliler Spor Merkezleri Yaz Spor Okullarımızda 13 bin 800 öğrencilerimize 24 farklı spor salonu ve alanında kurslar verdik. Kurslarımıza 54 antrenörümüz eşlik etti. Yoğun katılımla gerçekleştirilen kurslarımızın sorunsuz bir şekilde tamamlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Çalışmalarımızda bizlere her türlü desteği sağlayan başta Sayın Valimiz Şehmus Günaydın, ilimizin değerli yöneticilerine, bizlere güvenen değerli ailelerimize ve il müdürlüğümüz personelimize, antrenörlerimize teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.
İl Müdürü Murat Gevrek okulların açılmasıyla birlikte ücretsiz spor kurslarına dört mevsim devam edeceğini, “Spor yapmak isteyen çocuklarımızı, gençlerimizi ve hatta onların ailelerini İl Müdürlüğümüze bekliyoruz” dedi.